,,Co roku zapalamy się na niebiesko"

Co roku zapalamy się na niebiesko”

Nasze Przedszkole jako pierwsza placówka oświatowa w mieście przyłączyła się do Globalnej Akcji „Na niebiesko dla autyzmu”. Ta piękna tradycja wpisała się na stałe w kalendarz naszych przedszkolnych uroczystości.
Tygodniowe obchody upływają nam na wspólnych zabawach mających na celu szeroko rozumianą integrację, w którą wpisane jest otwarcie na różnice, które nie muszą dzielić, bo odmienność nie jest gorsza ani lepsza, a przeciwnie, łączyć przez różnorodność. Szacunek do odmienności to tolerancja, która jest sztuką umiejętnego spojrzenia na świat oczami drugiej osoby.
Zabawy sensoryczne dają dzieciom możliwość „wprowadzić swoje zmysły w błąd” po to by poczuć się inaczej. Celem tego rodzaju zabaw jest uzmysłowienie dzieciom, że koledzy z autyzmem to nie dzieci chore, ale dzieci patrzące w inny sposób na świat.. A jak ? Otóż, sól może być kwaśna, śnieg parzyć a głaskanie powodować ból.

Radością, która zawsze towarzyszy nam podczas wspólnych zabaw dzielimy się z mieszkańcami Słupcy, a także z władzami miasta w trakcie „Niebieskiego przemarszu”. Wszystko po to, by propagować wiedzę o autyzmie zgodnie z hasłem „Nie bądź zielony w temacie autyzmu” .

Cieszymy się, że zapoczątkowany przez nas udział w tej Globalnej Akcji zmobilizował także inne placówki do „zaświecenia się na niebiesko” .